Wróciłeś z przerwy, jest następny dzień. Masz swój blok czasu na pisanie, zrobiłeś rozgrzewkę. Co dalej? Nie masz już białej kartki. Masz tam spisany swój konspekt, główne myśli i pomysły. Biała kartka może nie jest jeszcze pokonana, ale została znacznie osłabiona.
Skopiuj swój konspekt do osobnego pliku i zacznij wypełniać go treścią.
👣 Krok 5: Zacznij od materiału i metod. To już masz. Wiesz jakie narzędzia zostały użyte. Masz notatki. Opisz to rzetelnie i konkretnie. Na podstawie tej części inni badacze muszą mieć możliwość powtórzenia twojego badania. Wybierz jedną formę czasowników (pasywną lub aktywną) i się jej trzymaj.
👣 Krok 6: Napisz wyniki. Te też już masz, więc możesz je opisać. Pamiętaj, że jeśli ktoś jest zainteresowany twoim artykułem to jest zainteresowany wynikami. Podawaj konkretne dane. Unikaj niepotrzebnych przymiotników wzmacniających np. bardzo, znaczoąco, ewidentnie itp.
Teraz wróć do konspektu i go zaktualizuj. Zobacz czy obszar badań założony temat i hipotezy zgadzają się z dalszym twoim postępowaniem w badaniu.
👣 Krok 7: Czas na wstęp. Ten krok rozłożę na 3 etapy:
- Określ obszar swojego badania: Że jest ważne i potrzebne, problematyczne i interesujące. Co inne badania zbadali w tym obszarze?
- Znajdź swoją niszę: Jaka jest luka w poprzednich badaniach, gdzie możesz poszerzyć wiedzę
- Zajmij znalezioną niszę: Określ cel i rodzaj badania. Okres problem badawczy. Wymień hipotezy, pytania badawcze. Podaj wstępne wyniki. Opisz wartość jaką ma to badanie.
👣 Krok 8: Pisanie dyskusji. Tutaj też mamy 3 etapy
- Jakie są największe znaleziska? Pokaż jakie są. Wytłumacz ich znaczenie. Podaj możliwe inne wytłumaczenie
- Włóż je w kontekst innych badań. Porównaj do wyników z innych badań. Wytłumacz odmienności i niespodziewane wyniki. Opisz ograniczenia, słabości i założenia badania.
- Napisz zakończenie. Podsumuj odpowiedzi na pytania badawcze. Wskaż istotę pracy podając implikacje do praktyki i rekomendacje do dalszych badań
Czy to pora na świętowanie? Na pewno! Tyle pracy zostało wsadzone! Ale to jeszcze nie moment na odsapnięcie. Nadszedł czas na poprawki.
👣 Krok 9: Poprawki i redakcja
Po pierwsze ogóły: Weź szkic. Na jego podstawie sprawdzaj czy praca jest logiczna i spójna.Czy dyskusja odpowiada na pytania badawcze? Czy materiał i metody przedstawiają dokładnie przebieg badania? Reorganizuj informacje i dodawaj czego brakuje. Nie poprawiaj literówek, pojedynczych słów i zdań. Skup się na płynności i logice całości pracy.
Po drugie szczegóły: Pora na błędy ortograficzne i gramatyczne. Skracanie za długich zdań, szukanie synonimów na powtarzające się słowa i usuwanie tych niepotrzebnych. Są na to 3 sprawdzone metody:
- Czytaj na głos.
- Naucz się swoich błędów i wyszukaj je.
- Wydrukuj pracę z podwójną interlinią i rozmiarze czcionki 14. Zaznacz błędy na papierze, tam lepiej je widać.
Po trzecie inne oczy: Tyle razy skanowałeś/aś swoją pracę wzrokiem, że jesteś do niej bardzo przyzwyczajony/a. Możesz już nie zauważać błędów. Wyślij do promotora, poproś znajomych o przeczytanie, na pewno znajdą literówki albo dziwnie skonstruowane zdania. A w ogóle najlepiej niech przeczyta ktoś spoza branży, wtedy okaże się gdzie wybrałeś/aś drogę na skróty i nie wszystko jest dobrze wytłumaczone.
👣 Krok 10: Wysłanie do czasopisma. Jest moment, w którym mówisz poprawkom stop. Ostatnie pytania - czy są błędy ortograficzne? Nie. Czy wykorzystałem wszystkie metod redakcji? Tak. Czy przeczytał ktoś poza mną i mówi, że ok? Tak. Czy spełnia wymagania czasopisma? Tak. No to ślij do czasopisma i czekaj na odpowiedź.
Teraz jest czas na świętowanie. Brawo Ty! Biała kartka została pokonana.
Autorka: lic. piel. Aniela Gołębiewska
Bibliografia:
- Kallestinova ED. How to write your first research paper. Yale J Biol Med. 2011 Sep;84(3):181-90. PMID: 21966034; PMCID: PMC3178846.
- Aga SS, Nissar S. Essential Guide to Manuscript Writing for Academic Dummies: An Editor's Perspective. Biochem Res Int. 2022 Sep 1;2022:1492058. doi: 10.1155/2022/1492058. PMID: 36092536; PMCID: PMC9458406.