Baza wiedzy

Praca dyplomowa. O tym jak znaleźć temat i promotora.

 

Pisanie pracy dyplomowej jest jednym z najważniejszych etapów w życiu każdego studenta. Kończy a zarazem rozpoczyna nowy etap w życiu. Wybór promotora i tematu pracy ma znaczący wpływ na przebieg tego procesu. 


Od czego zacząć? Jaki powinien być promotor? Jaki temat wybrać? Gdzie szukać inspiracji? Czy temat powinien pasować do moich zainteresowań i umiejętności? 

Są to pytania, które stawia sobie zapewne każdy student. Na niektóre z nich nie jest w stanie odpowiedzieć sobie w łatwy i celny sposób.

 

Pierwszym krokiem jest zrozumienie własnych zainteresowań i celów. Na początku powinniśmy się skupić na tym o czym chcemy napisać naszą pracę. Najłatwiej jest pisać na tematy, z których posiadamy już pewną wiedzę i są dla nas interesujące. Pamiętaj, że praca nad tematem, który Cię pasjonuje, będzie znacznie przyjemniejsza i bardziej motywująca. Jeśli natomiast nie masz pomysłu na temat, to zacznij od poszukania promotora, który pomoże Ci w jego wyborze. Promotor wskaże cenne artykuły, strony, z których zaczerpniesz informacje. 

 

W trakcie roku akademickiego rozmawiaj z wykładowcami, którzy prowadzą przedmioty, które Cię interesują. Zapytaj ich o sugestie dotyczące potencjalnych tematów pracy dyplomowej. Wykładowcy często mają szeroką wiedzę na temat bieżących trendów badawczych i mogą pomóc w wyborze wartościowego tematu.

 

Jeśli masz już wybrany temat pracy poszukaj osoby o podobnych zainteresowaniach naukowych i się z nią skontaktuj. Promotorów możesz szukać wśród osób z którymi miałeś zajęcia lub na stronie zakładów czy klinik. Dobrze jest wybrać promotora, który jest zaangażowany i otwarty na współpracę. Jeśli chodzi o studia licencjackie wymagany tytuł jaki musi mieć promotor to minimum magister pielęgniarstwa, natomiast na studiach magisterskich stopień doktora. 

 

Inną ważną kwestią dotyczącą wyboru tematu, jest określenie czy jest on nowatorski oraz czy wnosi coś nowego do danej dziedziny. Pamiętaj również, że badanie powinno wnosić wartościowe wnioski teoretyczne lub praktyczne. Określenie trafnego problemu badawczego, który jest jasno określony, mierzalny oraz możliwy do zbadania w ramach dostępnych zasobów i czasu również pomoże Ci w określeniu celów badania. Następnie możesz przejść do opracowania planu działania, który może obejmować cele badania, materiał i metody badawcze czy przegląd bibliografii. Warto jest stworzyć harmonogram działań, w którym szczegółowo zaplanujesz kolejne etapy pisania swojej pracy dyplomowej.

 

Wybór promotora i tematu pracy dyplomowej to jeden z kluczowych elementów na drodze do sukcesu akademickiego. Ważne jest, aby kierować się swoimi zainteresowaniami, konsultować się z wykładowcami i starannie analizować dostępne możliwości. Systematyczne podejście oraz dobrze zaplanowany harmonogram pozwolą Ci stworzyć wartościową i satysfakcjonującą pracę dyplomową. Powodzenia! 

 

 

 

 

autorka: mgr piel. Aleksandra Wardak